Nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „Silni Polską!”

Projekt „Silni Polską!” ma na celu przybliżenie kluczowych wydarzeń i postaci z najnowszej historii naszego kraju. Jest to także doskonała przestrzeń do rozwijania pasji, świadomości obywatelskiej i poczucia wspólnoty, a dzięki zaangażowaniu uczestników oraz ich opiekunów świetna okazja do obcowania z historią w bardziej przystępny sposób.
Projekt składa się z trzech etapów:
- Organizacja wydarzenia historycznego — Ostatecznym wyzwaniem dla uczestników będzie organizacja wydarzenia historycznego dla lokalnej społeczności. Wydarzenie o charakterze edukacyjnym i patriotycznym odbędzie się w przestrzeni publicznej. Może to być np. rajd historyczny, koncert, gra miejska lub namalowanie muralu.
- Warsztaty historyczne — dwudniowe spotkania prowadzone przez edukatorów IPN, które odbędą się w Oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej.
- Działania w terenie — Lider grupy zorganizuje jednodniowe zajęcia angażujące młodzież w aktywne formy edukacyjne. Etap ten będzie oceniany przez jury na podstawie dokumentacji zdjęciowej lub filmowej.
W ramach projektu 17 grudnia 2024 r. 10-osobowa grupa naszych uczennic z kl. 2A i 3A wraz z nauczycielem historii Panią Pauliną Liszką wzięła udział w pierwszych zajęciach warsztatowych, które odbyły się w Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Spotkanie rozpoczęło się od poznania historii żołnierzy II Korpusu generała Andersa walczących pod Monte Cassino. W drugiej części warsztatów uczestnicy mieli okazję bliżej poznać sylwetki bohaterów tamtych czasów, odkrywając ich losy i wkład w walkę o wolną Polskę. Byli to: sanitariuszka z czasów wojny polsko-bolszewickiej Teresa Jadwiga Grodzińska, członek „Szarych Szeregów” Tadeusz Zawadzki, a także najmłodsza ofiara stanu wojennego Emil Barchański.
Zwieńczeniem zajęć było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Armii Krajowej.
Przed uczniami kolejne spotkania i nowe wyzwania w ramach projektu.











