28 kwietnia 10-osobowa grupa uczennic naszego Liceum z kl. 2: Oliwia Turska, Oliwia Żur, Natalia Mrowca i z kl. 3: Amelia Kasztelowicz, Dominka Frączek, Emilia Wojtas, Justyna Bodziony, Milena Kyrcz, Natalia Pancerz, Tatiana Kusiak wraz z liderem zespołu Panią Pauliną Liszką przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Saga Grybów” przygotowała rajd pieszo-autokarowy pod hasłem „Podziemie na Grybowszczyźnie w czasie II wojny światowej”.
Rajd zawierał elementy gry terenowej, oparty na wykonywaniu różnych zadań. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klasy 6 i 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie pod opieką Pani Barbary Glińskiej, którzy zostali podzieleni na trzy drużyny.
Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z dziejami niepodległościowego podziemia zbrojnego na terenie Ziemi Grybowskiej oraz dotarcie do miejsc i obiektów — świadków historii.
Spotkanie rozpoczęło się w szkolnej bibliotece od krótkiego wprowadzenia w tematykę II wojny światowej, okupacji oraz działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestnicy wykonując pierwsze zadanie poznali sylwetki trzech postaci, które angażowały się w walkę z wrogiem w naszej okolicy: Franciszka Paszka ps. Kmicic, Józefa Gucwy ps. Szumny, Stanisława Leszczyc-Przywary ps. Szary.
Zanim uczestnicy wyruszyli w teren wolontariusze ze Szkolnego Koła PCK przeprowadzili scenkę edukacyjną, prezentując podstawowe zasady opatrywania ran oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia w czasie okupacji. Umiejętności okazały się pomocne w dalszej części gry terenowej.
Następnie uczniowie udali się autokarem na Podchełmie, które było terenem działania partyzantów w czasie II wojny światowej. Pierwszym punktem, który odwiedzili była Kaplica na Podchełmiu. Młodzież poznała historię tego miejsca oraz dowiedziała się dlaczego Niemcy nazywali ją „Banditen Kirche” .
Wydarzenie uatrakcyjnił Pan Janusz Rzemiński, kolekcjoner pamiątek dotyczących rodziny Paszków, który zaprezentował uczniom część swoich zbiorów, w tym m.in. niemiecki hełm, maskę gazową, menażkę, bagnety oraz zdjęcia partyzantów działających w okolicy.
Kolejnym punktem naszej trasy był deskal autorstwa Arkadiusza Andrejkowa przedstawiający postać Franciszka Paszka. Tam, na miejscu, Pan Kamil Kmak przedstawiciel Stowarzyszenia „Saga Grybów” przedstawił historię bohatera deskalu, syna właściciela Browaru w Strzylawce oraz oddziału partyzanckiego „Żbik”, w skład którego weszła grupa grybowska „Kmicica” i którym dowodził od 1944 r.
Uczestnicy poznali również dramatyczne wydarzenia tzw. „krwawej Wigilii” w 1944 roku, które uświadomiły im jak niebezpieczna była działalność w podziemiu.
Spod deskalu udali się przez las pod pomnik na Ropskiej Górze. To tu leśni chłopcy atakowali na drogach z zaskoczenia: samochody, pojedynczych niemieckich żołnierzy. Z czasem przy drodze Grybów – Gorlice okupant ustawił tablice ostrzegawcze „Achtung! Banditengefahr! Einzeln nicht fahren” („Uwaga! Bandyci! Nie jeździć pojedynczo”).
Nasz pobyt na Podchełmiu zakończył się refleksją nad losem bohaterów, którzy mimo ogromnego ryzyka nie przestawali działać — wierzyli, że ich walka ma sens i przyniesie Polsce wolność.
Każda drużyna złożyła hołd walczącym w czasie II wojny światowej za wolną i niepodległą Polskę, zapalając znicze pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Grybowskiej (przy Kaplicy na Podchełmiu) oraz pod pomnikiem upamiętniającym miejsce akcji partyzanckich na drodze Grybów – Gorlice.
Po powrocie do szkoły odbyło się podsumowanie rajdu. Drużyny przystąpiły do wykonania quizu. Wyniki osiągnięte na poszczególnych punktach zadaniowych oraz rezultat quizu pozwolił wyłonić zwycięską drużynę, której uczestnicy otrzymali nagrody, a wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa.
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji tego wydarzenia kierujemy w stronę: Pana Dyrektora dr Tomasza Walickiego, Pani Elżbiety Orłowicz-Kmak, Pana Kamila Kmaka — przedstawiciela Stowarzyszenia „Saga Grybów”, Pana Janusza Rzemińskiego, Pani Joanny Grucy oraz wolontariuszy Szkolnego Koła PCK pod opieką pani Patrycji Zagórskiej.
Wszystkim zaangażowanym w pomoc przy przeprowadzeniu wydarzenia również bardzo dziękujemy!
























