Click to listen highlighted text!

Wyróżnienie Weroniki w Konkursie o Żołnierzach Wyklętych

25 maja 2018r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozstrzygnięcia V Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych zorganizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Liceum grybowskie miało powód, aby na niej się stawić, bowiem jego uczennica Weronika Lichoń (na zdjęciu 4. uczennica od lewej) zdobyła wyróżnienie. Osiągnięcie to niemałe, jako że na konkurs nadesłano 1765 prac z całego świata, w tym z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Grecji, Irlandii, Białorusi, Bułgarii.

Zadaniem uczestnika w kategorii szkół ponadgimnazjalnych było stworzenie plakatu lub serii znaczków pocztowych z wizerunkiem żołnierzy wyklętych. Praca Weroniki przedstawiająca wizerunki Zdzisława Badochy, Józefa Kurasia, Stanisława Ludzi i Józefa Franczaka doskonale wpisała się w podane wymogi. Piękne prace wykonała także Karolina Gruca z klasy 2 a. Gratulujemy dziewczętom i ich opiekunce mgr Elżbiecie Orłowicz-Kmak.

Konkurs objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a w skład Komitetu Honorowego weszli: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej Anna Zalewska – Minister MEN, Jarosław Szarek – Prezes IPN, Jacek Pawłowicz – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Jan Andrzejewski – Kustosz Bazyliki Św. Trójcy w Kobyłce.

„Konkurs dotyka trudnej tematyki żołnierzy wyklętych. Formacji zapomnianej, ludzi, którzy przez lata byli wymazywani z książek do historii. Nie wolno nam było mówić o ich czynach, bohaterstwie, poświęconym zdrowiu i życiu. Jednak do konkursu zgłosiła się młodzież z całego świata, Polacy i przedstawiciele naszej Polonii rozrzuceni na wszystkich kontynentach” – mówił Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON. Wiceminister podkreślił, że data gali nie jest przypadkowa. – „Dziś mija 70. rocznica śmierci pułkownika Witolda Pileckiego. Bohatera, który powinien być wzorem dla wszystkich młodych Polaków”.

„Dla mnie udział w takim konkursie to wielka przygoda. Odkrywam wielkich Polaków, takich jak na przykład Witold Pilecki. Mam zaszczyt mówić moim rówieśnikom w Ameryce, że ja też jestem Polką, że Polska jest także moją ojczyzną – mówiła Zuzanna Łapa, laureatka z Chicago.

Bogdan Grzenkowicz, przewodniczący Komitetu Pamięci, podkreślał, że ważnymi dla niego adresatami konkursu są osoby osadzone w aresztach śledczych. – Otrzymałem listy od takich ludzi. Podziękowali mi za możliwość wzięcia udziału w tym konkursie. Bo w ten sposób mogą wyrazić swoją polskość i swój patriotyzm. Jeśli czują podobnie jak my, jak młode pokolenie, są równie wartościowymi członkami naszego społeczeństwa – mówił Bogdan Grzenkowicz.

źródło: Gala konkursu o żołnierzach wyklętych

Zdjęcia na fb

Skip to content Click to listen highlighted text!