96 lat temu w Grybowie powołano do życia gimnazjum – pierwszą szkołę średnią ogólnokształcącą w tym mieście. W 1949 roku gimnazjum to przemianowano na liceum ogólnokształcące, a od 1971 roku liceum otrzymało imię Artura Grottgera. Od tego czasu corocznie 11 listopada szkoła świętuje rocznicę urodzin Patrona, która dziwnym trafem pokrywa się z datą narodzin II Rzeczpospolitej.
W tym roku Święto Szkoły, w tym zasłużonym dla całego regionu sądeckiego Liceum, obchodzono 10 listopada, według sprawdzonego od wielu lat scenariusza. Odbyły się zatem wpierw lekcje wychowawcze o tematyce patriotycznej, bądź związane z Patronem szkoły. Następnie w grybowskiej bazylice odprawiono Mszę św. w intencji społeczności szkolnej, którą celebrowali: prefekt liceum Ks. Piotr Cichoń oraz ks. kanonik Józef Góra – absolwent tej szkoły sprzed kilkudziesięciu lat. Oprawę muzyczną zapewnił chór licealny „Ostinato” po kierownictwem anglistki, a jednocześnie entuzjastki muzyki chóralnej – Elizy Fydy.
W sali Miejskiego Domu Kultury odbyła się z kolei część oficjalna święta, na którą przybyli: wicestarosta nowosądecki – Antoni Koszyk, burmistrz Grybowa – Paweł Fyda, radny powiatowy – Antoni Poręba oraz emerytowani nauczyciele i sympatycy szkoły. Oczywistością była obecność czynnych nauczycieli Liceum oraz młodzieży. Program tej uroczystości w części wstępnej zawierał ślubowanie pierwszorocznych uczniów szkoły, następnie wystąpienia dyrektora i zaproszonych Gości, a w części końcowej występ patriotyczny młodzieży.
Dyrektor Liceum Kazimierz Solarz w swoim wystąpieniu skupił się na podkreśleniu stałych wartości, na których opiera się edukacja, jak: zaufanie społeczne, naturalny pęd do wiedzy, przekazywanie Prawdy i wartości moralnych oraz hierarchiczna organizacja każdej szkoły. Uświadomił też słuchaczom zagrożenia, które mogą podkopywać te filary edukacji, a zatem też negować sens edukacji w ogóle.
Wystąpienia Gości koncentrowały się głównie na podkreślaniu rangi tej szkoły w środowisku, wypływającej wprost z wysokiego poziomu kształcenia i wychowania. Było też wiele ciepłych słów, wyrażonych w formie życzeń skierowanych do wszystkich członków społeczności szkolnej.
Z kolei Burmistrz Grybowa uhonorował pamiątkowymi medalami 675-lecia miasta dwie nauczycielki emerytowane: Marię Filipowicz-Solarz oraz Annę Maciejowską, a także dwie nauczycielki czynne: Halinę Krok i Stanisławę Witek, podkreślając szczególne ich zasługi dla rozwoju grybowskiej oświaty.
Świętowanie zakończył występ młodzieży przygotowany przez historyczkę Elżbietę Orłowicz-Kmak i polonistkę Annę Wojtas. W przejmujący sposób przedstawiono w nim dzieje Polski od utraty państwowości w czasie rozbiorów, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Użyto do tej inscenizacji nie tylko utworów poetyckich czy poezji śpiewanej, ale także elementów pantomimy i ciekawego wystroju scenograficznego.