Click to listen highlighted text!

Książka dr. W. Pasiuta

Książka Nie tylko pod Salaminą jest dopełnieniem dwóch poprzednich prac autora, które były poświęcone działaniom floty Aleksandra Wielkiego oraz greckim wojnom morskim w epoce hellenistycznej.

Tym razem cofamy sie do wcześniejszych okresów greckiej historii,  począwszy od legendarnej epoki heroicznej, poprzez Wieki Ciemne, Wielką Kolonizację, pełne chwały lata nawały perskiej, dramat wojny peloponeskiej, aż do czasu zmierzchu wolnej Hellady, kiedy od północy zaczął nadciągać cień Macedonii pod rządami Filipa II.

Opracowanie to powinno zainteresować nie tylko pasjonatów marynistyki, ale także wszystkich czytelników, którzy w materialnym i duchowym dorobku Hellady dostrzegają korzenie swojej cywilizacji.

Waldemar Pasiut  urodzony w 1962 r. w Nowym Sączu, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, doktor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu oraz Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie. Autor artykułów dotyczących starożytnej żeglugi i wojen morskich (w czasopismach „Filomata”, „Nowy Filomata”, „Meander”, „Res Militaris” i „Classis”), a także książek Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego oraz Od Abydos do Akcjum. Wojny morskie w czasach hellenistycznych.

Skip to content Click to listen highlighted text!